fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

Systemy szybkiego ładowania autobusów miejskich

11.06.2021
Print Friendly, PDF & Email

Pojazdy miejskiej komunikacji samochodowej są wdzięcznym obiektem napędu/zasilania elektrycznego. Systemy komunikacji trolejbusowej znane są od lat, jednak wymagają one budowy oraz utrzymywania kosztownego układu trakcyjnego. Z tego powodu w niektórych miastach (np. w Gdyni) wdrożono system hybrydowy, który polega na uzupełnieniu stałego systemu zasilania o możliwość poruszania się pojazdów wyposażonych w baterie po trasach o ograniczonej długości, nie wyposażonych w trakcję. W okresach, gdy pojazd korzysta z trakcji – baterie są doładowywane. W przypadku, gdy nie chcemy budować systemu przewodowego należy zapewnić autobusom elektrycznym stacje ładowania w zajezdniach lub na przystankach. W takim przypadku duże znaczenie ma skrócenie czasu ładowania. Ładowanie za pomocą pantografu jest znacznie szybsze niż za pomocą „tradycyjnego” kabla z wtyczką oraz znacznie bezpieczniejsze dla osób przebywających w pobliżu.

Ponieważ pantografy są bardzo kompaktowe, należy optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Do tego złożonego obszaru zastosowań oferujemy specjalne, bardzo elastyczne kable z miedzi lub aluminium. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów izolacyjnych posiadają wysoką obciążalność prądową i małą średnicę zewnętrzną.

Dobrym przykładem może być tutaj specjalistyczny kabel HELUPOWER® CHARGE-1200-DC.

Jest on dostosowany ściśle do przyjętego w Europie systemu ładowania, a dla największego dostępnego przekroju żył (2×70 mm2+1G35 mm2+6×0,75 mm2) umożliwia przepływ prądu nawet 200 A dla pojedynczego połączenia.

Ze względu na to, że kabel jest bardzo giętki (dla największego przekroju promień gięcia nie przekracza 250 mm), ognioodporny, nie zawiera halogenów oraz jest odporny na warunki atmosferyczne, ma uniwersalne zastosowania – do stacji ładowania wewnątrz (zajezdnie) lub na zewnątrz budynków (przystanki).

Jest on dostępny w kolorach czarnym i czerwonym.

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: