fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

ZWIJANIE JEST TERAZ ŁATWE

11.01.2022
Print Friendly, PDF & Email


Ciągłe ulepszanie istniejących procesów: dzięki nowej zwijarce RINGROL 800 firmy Kabelmat błyskawicznie zwijamy kable w krążki zgodnie z wytycznymi klienta.

Szybsze procesy, większe bezpieczeństwo operatora, wyższa precyzja i odciążenie przy każdym cięciu: takich ulepszeń oczekiwała firma HELUKABEL w Hemmingen od nowej nawijarki. Optymalne rozwiązanie opracowali Michael Döring, kierownik działu logistyki, i Stefan Schubert, kierownik działu utrzymania technicznego, we współpracy z zespołem firmy Kabelmat. W wyniku rozmów z ekspertami w zakresie techniki zwijania kabli z firmy w Glatten, powstała lista jasnych wymagań dla maszyny: musiała być ona nie tylko bezpieczniejsza i bardziej precyzyjna, ale również musiała upraszczać obsługę i zwiększać wydajność dzięki wyższemu poziomowi automatyzacji. Manfred Wößner, kierownik sprzedaży w firmie Kabelmat, wyjaśnia: „Mogliśmy wykorzystać nasze istniejące portfolio produktów, aby spełnić życzenia firmy HELUKABEL, i zmodyfikować system zwany RINGROL 800 tak, aby spełnić wszystkie wymagania.” Niespełna dziewięć miesięcy później zwijarka została uruchomiona w Hemmingen.

Nowoczesność

„Nowoczesna półautomatyczna maszyna stawia nas w czołówce technologii nawijania kabli ”, cieszy się Stefan Schubert. Kolejną istotną zaletą jest względna łatwość wprowadzania modyfikacji do maszyny, jeśli w trakcie pracy okaże się, że potrzebne są dodatkowe funkcje. Zwijarka zaprojektowana specjalnie dla bardzo delikatnych kabli o średnicach od 2 do 30 milimetrów realizuje każde zamówienie klienta z maksymalną precyzją, niezależnie jak bardzo jest ono zindywidualizowane. Ważną rolę odgrywa tu nowo opracowany system odciążenia, a raczej kontroli naprężenia. „Do tej pory pracownicy musieli sprawdzać każde zamówienie, czy wymagane jest nawijanie z odciążeniem, czy też bez. Nowa maszyna jest tak dobrze zintegrowana z siecią, tak że może uzyskać te informacje z danych głównych”, mówi Wößner. „Operatorzy musieli również używać obciążników do mechanicznego i ręcznego ustawiania wymaganego odciążenia. Było to nieefektywne zarówno pod względem czasu, jak i kosztów. Teraz nowa zwijarka krążków robi wszystko sama.”

Inne istotne korzyści dla bezpieczeństwa operatora obejmują skanery rotacyjne, które monitorują precyzyjnie zdefiniowane strefy i natychmiast zatrzymują maszynę, gdy tylko wykryty zostanie w nich najmniejszy ruch.

Jak to działa?

Proces cięcia na określoną długość rozpoczyna się natychmiast po wprowadzeniu zamówienia klienta do systemu zarządzania magazynem HELUKABEL: najnowocześniejsze urządzenia transportu bliskiego przenoszą określony bęben kablowy bezpośrednio z magazynu wysokiego składowania do odwijarki PORTROL 1600, gdzie dwie tzw. tuleje środkowe przymocowują się do bębna kablowego i podnoszą go. Teraz rozpoczyna się proces zwijania. Zwijarka RINGROL 800 wciąga kabel do wyznaczonego uchwytu/podajnika, a następnie wykorzystuje przesłane dane produktu do pełnej i niezależnej konfiguracji. Personel może dokonywać drobnych korekt poprzez ręczne wprowadzanie danych za pomocą panelu sterowania. Czujniki określają również średnicę kabla i regulują prowadnice kabla z milimetrową dokładnością, aby zapewnić prawidłowe prowadzenie i rozwijanie kabla z odpowiednim odciążeniem.”Wiązało się to z udoskonaleniem głowicy zwijarki”- wyjaśnia Wößner. „Zwijanie jest teraz bardziej precyzyjne i szybsze, ponieważ rdzeń nawojowy może być dokładniej regulowany”. Kolejnym elementem wyposażenia, który został unowocześniony, było wbudowane urządzenie do pomiaru długości MESSBOI 80. Został on doposażony w panel operacyjny z ekranem dotykowym, co znacznie upraszcza sterowanie i wprowadzanie danych przez operatora.

Po przycięciu zwoju kabla dokładnie zgodnie z wymaganiami, pracownicy używają zintegrowanego urządzenia do spinania taśmą, aby obwiązać go taśmami w czterech miejscach, co zapobiega jego rozwijaniu się. „I właśnie do tego ostatniego procesu firma Kabelmat wprowadziła kolejną innowację” – wspomina Schubert. „Aby ułatwić pracę, pracownicy przesuwają zwoje kabli – które mogą ważyć nawet 40 kilogramów – po stole roboczym pokrytym specjalną powierzchnią. Zespół Kabelmat opracował specjalną powłokę, która umożliwia łatwe przesuwanie zwojów po stole roboczym, niezależnie od materiału powłoki zewnętrznej kabla” Pracownicy firmy HELUKABEL zostali już przeszkoleni i obecnie produkują do 120 krążków kabli na zmianę. Od momentu uruchomienia systemu na początku roku, HELUKABEL odnotowuje mniejszą ilość odpadów, przy jednoczesnej poprawie wydajności operacyjnej i efektywności pracy.

Manfred Wößner, kierownik sprzedaży w firmie Kabelmat

Stefan Schubert, szef działu technicznego utrzymania ruchu w firmie HELUKABEL

Dzięki nowej zwijarce RINGROL 800 firmy Kabelmat, błyskawicznie nawijamy krążki według specyfikacji klienta.

Od momentu uruchomienia systemu na początku roku, HELUKABEL odnotowuje mniejszą ilość odpadów, przy jednoczesnej poprawie wydajności operacyjnej i efektywności pracy.

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: