fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

Wiata parkingowa pod słońcem

06.12.2019
Print Friendly, PDF & Email

Na lotnisku Weeze w pobliżu granicy niemiecko-holenderskiej, firma EEPro GmbH zainstalowała wiaty parkingowe pokryte 25 000 m2 paneli słonecznych – w rekordowym czasie.

Wiata parkingowa pod słońcem

Jan Kiermaier jest osobą, która nie daje łatwo za wygraną. Będąc dyrektorem zarządzającym EEPro GmbH w Simbach, w Bawarii, jest także specjalistą w dziedzinie farm fotowoltaicznych. On i jego zespół zrealizowali już wiele projektów na całym świecie. Jednak zainstalowanie paneli słonecznych na wiatach obejmujących 1 500 miejsc parkingowych przy lotnisku Weeze nie było zadaniem łatwym, nawet dla niego. „Mieliśmy tylko sześć tygodni od chwili zatwierdzenia planu do uruchomienia”, wspomina Kiermaier.

DOBRE PLANOWANIE Warunkiem powodzenia przedsięwzięcia była dostawa „na czas” elementów wiat parkingowych, modułów fotowoltaicznych, falowników oraz różnych elektrycznych komponentów na miejsce. Dla Kiermaier’a na etapie nawet tak wczesnym jak planowanie, bardzo ważna jest współpraca z zaufanymi partnerami, którzy jego zdaniem i na podstawie wcześniejszych doświadczeń, mogą sprostać wyzwaniom technicznym. „66 indywidualnych modułów wiat parkingowych ma łącznie 35 metrów długości i 13 metrów szerokości. Ustalenie optymalnego kąta dla generowania mocy oraz minimalnej wysokości wjazdu wcale nie było łatwe”, mówi Kiermaier i dodaje: „Musieliśmy maksymalnie wykorzystać dostępne możliwości techniczne”.

SPORTOWE PARAMETRY Dyrektor zarządzający EEPro wybrał zaufanego partnera również na dostawcę kabli: „Współpracujemy z firmą HELUKABEL już od kilku lat i jesteśmy w pełni zadowoleni z ich wsparcia. Kluczowym elementem tego projektu był fakt, że HELUKABEL dostarczył duże ilości kabli w niezwykle krótkim czasie.”

Według Günter’a Ehrentreich’a, menadżera ds. sprzedaży regionu południowego firmy HELUKABEL, szybka dostawa takiej ilości kabli o specyficznych parametrach wymagała doskonałej organizacji. „Personel regionalny, obsługa sprzedaży i logistyka – wszyscy połączyli siły, aby realizacja projektu w dostępnym ograniczonym czasie mogła się udać”, podkreśla.


Panele słoneczne aż po horyzont. Dzięki instalacji fotowoltaicznej na wiatach parkingowych
przy lotnisku Weeze pasażerowie mogą być spokojni, gdyż ich samochody są dobrze chronione.

Obecnie moc generowana przez moduł jest przesyłana do falownika za pośrednictwem kabla SOLARFLEX-PV1-F o długości 70 kilometrów. Falownik jest połączony z rozdzielaczami fotowoltaicznymi za pomocą kabla NYY-O. Stąd kable NAYY-J przesyłają moc do stacji transformatora. „Zastosowaliśmy także kabel do przesyłu danych PAAR-TRONIC-Li-2YCYv, aby zapewnić działanie instalacji zgodnie z niemiecką ustawą o odnawialnych źródłach energii”, mówi Kiermaier. W ten sposób podłączono łącznie 15 296 paneli słonecznych, a jego planowanie przyniosło efekty. Samochody zaparkowane przy lotnisku są obecnie chronione przed słońcem, deszczem i gradem, a dachowe panele słoneczne dostarczają nawet cztery megawaty energii elektrycznej do sieci energetycznej operatora.

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: