fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

Rozkładane laboratorium badawcze

29.06.2021
Print Friendly, PDF & Email

Pod kierownictwem renomowanego meksykańskiego ośrodka badawczego CIATEQ i w ścisłej współpracy z firmą HELUKABEL Meksyk w ubiegłym roku z powodzeniem zaprezentowano publicznie prototyp turbiny wiatrowej o mocy 30 kW. Jej szczególnym celem jest służenie jako laboratorium testowe do testowania nowych materiałów w naturalnych warunkach.

Turbina wiatrowa o wysokości 19 metrów może być z łatwością opuszczana i podnoszona za naciśnięciem jednego przycisku.

Turbinę można postawić i zdemontować w ciągu kilku minut, a więc 19-metrowa wieża może zostać hydraulicznie „złożona” po naciśnięciu jednego przycisku, aby umożliwić miejscowym inżynierom łatwy dostęp do jej wnętrza. Pozwala to na wprowadzanie w dowolnym momencie modyfikacji w systemach sterowania, generatorach i konstrukcji łopat wirnika w celu zdobycia nowej wiedzy o rynku regionalnym.
HELUKABEL JEST TAM, GDZIE WIEJE WIATR

W ciągu kilku minut turbina wiatrowa otwiera się i staje się idealnym laboratorium testowym do wprowadzania zmian.

 

INTENSYWNA WSPÓŁPRACA OD SAMEGO POCZĄTKU

Aby osiągnąć cel, firma CIATEQ zaprosiła do udziału w projekcie zespół HELUKABEL pod kierownictwem Gerardo Montenegro Aznara, dyrektora zarządzającego HELUKABEL Meksyk, już na wczesnym etapie planowania. „Możliwość wzięcia udziału w tym niezwykłym projekcie badawczym była dla nas ekscytująca i bardzo inspirująca” – relacjonuje Montenegro Aznar. Publiczne ośrodki badawcze, uniwersytety oraz meksykańskie i międzynarodowe firmy z prywatnego sektora przemysłowego od lutego 2018 r. intensywnie współpracowały w ramach różnych dziedzin w celu opracowania prototypu. Turbina wiatrowa, która jest jedynym tego typu urządzeniem na świecie, została wypróbowana w Centro Regional de Tecnologiía Eólica (CERTE) w La Ventosa, Oaxaca, gdzie przeszła wszystkie testy materiałów mechanicznych i testy homologacyjne z wynikiem pozytywnym.

 

Wizja: opracowanie odpornej i niezależnej technologii wiatrowej dla Ameryki Łacińskiej oraz wykorzystanie krajowych wykonawców do promocji tej technologii w regionie. Oprócz szeroko zakrojonych testów w najróżniejszych scenariuszach pogodowych, celem jest osiągnięcie rynkowej atrakcyjności i upragnionego statusu TRL-6 (standard NASA) dla testowanej technologii. Wymagania stawiane zainstalowanej technice kablowej, do której powstania przyczyniła się firma HELUKABEL, są odpowiednio wysokie. Na przykład mechanizm podnoszenia wieży wymagał kabli, które można było zainstalować w najmniejszych przestrzeniach bez jakiegokolwiek wpływu na ich wydajność lub jakość. Jednocześnie musiały one wytrzymać duże obciążenia mechaniczne. Firma HELUKABEL dostarczyła komplet kabli z serii HELUWIND®, jak również różne przewody sterownicze i do transmisji danych oraz przewody jednożyłowe dla tego i innych obszarów. José Guadalupe Rico Espino, starszy inżynier aplikacji w firmie TIEC i główny kierownik projektu, jest zadowolony ze współpracy: „Firma HELUKABEL udzieliła nam kompleksowego doradztwa oraz szybko i bezproblemowo dostarczyła odpowiednią technologię kablową dla wszystkich krytycznych obszarów projektu”

 

 

 

Gerardo Montenegro Aznar, Dyrektor Zarządzający HELUKABEL Meksyk.

Wideo:

Jak to działa: zobacz film z laboratorium testowego:

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: