fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

Zwalczanie koronawirusa za pomocą światła UV-C

31.03.2021
Print Friendly, PDF & Email

Firma Arteko LED-Lighting z Hamburga wypracowała sobie na przestrzeni wielu lat solidną renomę jako dostawca systemów oświetleniowych dla biur i obiektów sportowych. Obecnie firma wdrożyła gamę urządzeń dezynfekujących UV-C, które zabijają wszystkie rodzaje zarazków, wirusów i bakterii. Rodzina produktów znanych pod nazwą Mikrobex wykorzystuje kable marki HELUKABEL, a wykorzystanie to ma swoje mocne uzasadnienie.

Mikrobex Cloud Air Control tworzy wolne od wirusów i zarazków środowisko w biurach, restauracjach i halach sportowych – właściwie wszędzie tam, gdzie zbierają się duże grupy ludzi.

Pandemia koronawirusa negatywnie wpłynęła na portfel zamówień firmy Arteko LED-Lighting, podobnie jak wielu innych firm. Jednak koronawirus, który początkowo wydawał się powodować spadek obrotów, teraz zaczyna działać na korzyść firmy z Hamburga. „Powszechnie wiadomo, że światło ultrafioletowe może służyć do zapewnienia aseptycznego środowiska,” mówi Mirko Imbro, menadżer do spraw produktu w Arteko LED-Lighting. Przeczytawszy o wykorzystywaniu światła UV-C w Chinach do skutecznego odkażania autobusów na początku pandemii koronawirusa, wraz ze swoim ojcem, Guntram’em Uhlig’iem, wysunął własną koncepcję, znaną obecnie jako rodzina produktów Mikrobex.

Ich rozwiązanie służące do zabijania wirusów i bakterii, w tym nawet szczepów szczególnie opornych, opiera się na zastosowaniu światła znanego jako światło UV-C. Jest ono wykorzystywane przez urządzenia dezynfekujące Mikrobex do czyszczenia powierzchni i odkażania powietrza. „Główna korzyść oferowana przez światło UV-C polega na tym, że pozwala ono na dotarcie do trudno dostępnych miejsc bez uszkadzania powierzchni”, wyjaśnia Mirko Imbro. Nie dochodzi też do nadmiernej dezynfekcji, która jest szkodliwa dla ludzi. Urządzenia Mikrobex są wzorowane na podobnych urządzeniach stosowanych w sektorze medycznym, które także niszczą groźne szczepy opornych mikroorganizmów.

Idealne rozwiązanie dla szkół: Mikrobex Cloud po prostu wstawia się w konstrukcję sufitu podwieszanego pomieszczenia klasowego, gdzie dyskretnie odkaża powietrze za pomocą światła UV-C.

Wynalazcy z Hamburga najpierw opracowali tak zwany Mikrobex Channel, który może być stosowany do dezynfekcji artykułów używanych do transportu, takich jak: wózki zakupowe, bagażowe oraz samego bagażu. „Zjawisko przenoszenia infekcji stanowiło poważny problem na początku pandemii koronawirusa”, wyjaśnia. „Zaczęto wówczas zwracać  uwagę na  transmisję drogą kropelkową,  w  związku

z czym przystąpiliśmy do opracowywania naszej technologii Mikrobex Air przeznaczonej dla systemów klimatyzacji oraz do produkcji samodzielnych urządzeń Mikrobex Air. Są one dostępne w różnych rozmiarach i zdolne do oczyszczania powietrza w przestrzeniach o różnych wielkościach, od małych biur po hale wystawowe.”

Impulsem do dalszego rozwoju był moment, w którym z producentem skontaktowała się firma spedycyjna FRS z Flensburga. „Firma FRS chciała zmodernizować system klimatyzacji na swoim szybkobieżnym statku Skane Jet, który pływa między Sassnitz na wyspie Rugia a szwedzkim Ystad”, mówi Mirko Imbro. To z kolei zainspirowało Arteko LED-Lighting do stworzenia specjalnych konstrukcji, które mogłyby być stosowane między innymi w podwieszanych sufitach oraz integrowane w ramach istniejących już systemów klimatyzacji. „Wentylator w urządzeniu zasysa zanieczyszczone powietrze, wymusza jego przepływ przez lampy UV-C, a następnie pompuje oczyszczone powietrze z powrotem do pomieszczenia”, wyjaśnia Mirko Imbro.

Nawet jeżeli natężenie promieniowania jest wysokie i towarzyszy mu teoretyczne ryzyko oparzeń, światło UV-C nie zagraża osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że, jak wyjaśnia Imbro, „promienie UV-C są całkowicie odizolowane wewnątrz urządzeń”. Obecnie, dzięki technologii Mikrobex-Air, to, czego dotychczas obawiano się jako źródła transmisji bakteryjnej, staje się źródłem oczyszczonego powietrza. Działanie urządzenia nie wymaga stosowania żadnych środków chemicznych i dlatego nie niesie ze sobą żadnego ryzyka dla zdrowia. Ponadto, nie wydaje ono żadnych irytujących hałasów. Dezynfekcja powietrza odbywa się w sposób dyskretny i cichy, przypominając nieco łagodny powiew wiatru.”

Szczególnym wyzwaniem, przed którym stanął zespół odpowiedzialny za rozwój urządzeń Mikrobex, był dobór odpowiednich kabli służących do podłączenia lamp. Mirko Imbro jest świadomy, że „o jakości każdego urządzenia decyduje jego najsłabszy element”. Kable musiały nie tylko być odporne na światło UV-C i na ciepło, ale także posiadać określoną wytrzymałość. „Elastyczne przewody nie są dobre, ponieważ zbyt trudno je wpleść do wnętrza opraw lamp i stateczników elektronicznych. Potrzebowaliśmy więc sztywnych kabli”, mówi Mirko Imbro, opisując stawiane wymagania.

Udało mu się je znaleźć w firmie HELUKABEL, a określone przez niego wymagania spełnił produkowany przez tego niemieckiego wytwórcę kabli jednożyłowy HELUTHERM® 145-U. Uzasadniając wybór produktu, Olaf Cordes, regionalny menadżer sprzedaży w HELUKABEL, mówi: „Standardowy HELUTHERM® 145 nie spełnił potrzeb klienta, ponieważ jest to elastyczny przewód wielodrutowy, a nie kabel jednodrutowy.” Każde urządzenie wymaga około ośmiu metrów kabla.

Tymczasem Mirko Imbro otrzymał łącznie ponad 4500 zamówień na urządzenia Mikrobex. Nic więc dziwnego, że pierwsze 15 kilometrów kabla HELUTHERM® 145-U dostarczono już w grudniu 2020 roku, a kolejne 50 kilometrów na początku stycznia 2021 roku. Firma HELUKABEL z dumą przyczynia się, nawet w małym zakresie, do stworzenia środowiska, które byłoby bardziej wolne od wirusów.

Światło UV-C: promieniowanie ultrafioletowe (znane także jako czarne światło) to promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie niedostrzegalnym dla ludzkiego oka. Ultrafiolet oznacza „nadfiolet”. Jest to bodziec barwowy o najkrótszej długości fali, jaką ludzkie oko wciąż jest w stanie zarejestrować. Za promieniowaniem UV występują już promienie Roentgena. Promieniowanie UV występuje w sposób naturalny w zorzach polarnych i piorunach. Światło UV-C charakteryzuje się niezwykle krótką długością fali, wynoszącą od 100 do 280 nanometrów.

Mikrobex: rodzina Mikrobex obejmuje łącznie cztery produkty. Mobilny Mikrobex Twin z lampami UV-C na wysięgnikach jest przeznaczony do dezynfekowania przestrzeni o maksymalnej powierzchni 240 m2. Mikrobex Air jest przeznaczony do większych kubatur obejmujących maksymalnie 570 m3, takich jak klasy szkolne, hale sportowe i muzea. Mikrobex Channel może być stosowany do dezynfekcji wózków i bagażu na przenośnikach taśmowych na lotniskach. Czwartym urządzeniem jest Mikrobex Cloud, który zaprojektowano z myślą o instalacji w sufitach podwieszanych.

Więcej informacji na temat rodziny produktów Mikrobex można znaleźć tutaj.

 

Olaf Cordes pracuje w HELUKABEL jako „specjalista do zadań wszelkich” i jednocześnie regionalny menadżer sprzedaży od 18 lat.

Mirko Imbro, razem ze swoim ojcem Guntram’em Uhlig’iem, wpadł na pomysł zastosowania krótkofalowego światła UV-C w celu zapewnienia środowiska aseptycznego.

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: