Zamówienia złożone do godz. 17:00 są realizowane tego samego dnia
Home » Blog » Redukcja ryzyka – przewody Helupower Reflect
BLOG HELUKABEL POLSKA
Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej
Redukcja ryzyka – przewody Helupower Reflect
11.03.2020
Helupower Reflect firmy Helukabel to kabel z folią odblaskową, o własnościach zgodnych z DIN 67520 – analogicznych jak wymagane dla znaków drogowych, zapewniający widoczność w różnych warunkach atmosferycznych i zwiększający tym samym bezpieczeństwo użytkowania. Przewody znajdują zastosowanie m.in. jako przedłużacze. Mogą być wykorzystywane poza stanowiskami roboczymi w halach maszyn, a także w kopalniach, przemyśle rozrywkowym czy przez służby mundurowe.
Na stanowiskach pracy, w tym w otoczeniu maszyn oraz ciągów technologicznych często używane są, zwykle dorywczo, przewody leżące luzem na podłożu lub na pomostach czy podestach. Z powodu względnie krótkotrwałego czasu użycia najczęściej w praktyce nie przykrywa się ich odpowiednimi osłonami, a zatem szczególnie w warunkach gorszego oświetlenia należy wziąć pod uwagę dwa główne zagrożenia oraz wynikające z nich ryzyka.
Ryzyko potknięcia, utraty równowagi i upadku
Aby wyznaczyć ryzyko w danym przypadku należy założyć, że:
• spodziewaną ciężkością szkody jest śmierć (przy wyjątkowo nieszczęśliwym upadku)1, • ekspozycja przy założeniu prawidłowych zachowań eksploatacyjnych (przewody nie powinny leżeć na podłożu permanentnie) może być określona jako „rzadko lub krótko”, • możliwość uniknięcia istnieje, • prawdopodobieństwo potknięcia jest duże. Na rysunku 1 pokazano typowy schemat wyznaczania ryzyka zalecany przez normę EN 12100, z którego w przypadku
Rys. 1. Schemat wyznaczania ryzyka
obu ryzyk należy korzystać. Wartość ryzyka w danym przypadku jest znaczna i wynosi w skali dziesięciopunktowej 7. Dlatego: „Środki zaradcze powinny być pojęte najszybciej jak to możliwe. Wymagane jest zgłoszenie kierownictwu odpowiedzialnemu za pracę ludzi na tej maszynie i wprowadzenie szczególnych zasad dalszego postępowania.” W przypadku ułożenia przewodu na czas dłuższy lub na stałe, konieczna jest zmiana drogi jego przebiegu lub odpowiednie osłonięcie (jak widać na rysunku 1 wartość ryzyka w takim przypadku wzrasta do 9), a w przypadku użycia krótkotrwałego można zredukować ryzyko za pomocą przewodu dobrze widocznego – w kolorze żółtym oraz odblaskowego jakim jest Helupower Reflect (rysunek 2).
Ryzyko porażenia prądem w wyniku uszkodzenia (mechanicznego) izolacji
W przypadku wyznaczania ryzyka porażenia schemat postępowania jest analogiczny. • spodziewaną ciężkością szkody jest śmierć (dla napięć: 230 V, względnie 400 V), • ekspozycja przy założeniu prawidłowych zachowań eksploatacyjnych (przewody nie powinny leżeć na podłożu permanentnie) może być określona jako „rzadko lub krótko”, • możliwość uniknięcia nie istnieje, • prawdopodobieństwo porażenia jest duże. Daje to w wyniku wartość 9 – ryzyko bardzo duże. A zatem: „Środki zaradcze powinny być zaimplementowane najszybciej jak to możliwe.
„Świecące” przewody Helupower Reflect, zapewniają doskonałą widoczność w różnych warunkach atmosferycznych, zwiększając tym samym bezpieczeństwo użytkowania. Przewody znajdują zastosowanie między innymi jako przedłużacze (rysunek 2), produkowane są także w wersji spiralnej. Mogą być wykorzystane poza stanowiskami roboczymi na halach maszyn, przez służby mundurowe: policję, wojsko, straż pożarną, w ruchu drogowym, w kopalniach i budowie tuneli czy przemyśle rozrywkowym. Przedłużacze Helupower Reflect są również bardzo odporne na różnorodne warunki eksploatacyjne, co czyni je bardzo uniwersalnymi: • giętkość klasy 6, • zakres temperatur: elastycznie od -20oC do +40oC, stacjonarnie od -40oC do +40oC, • napięcie pracy: 250 V,
Maszyna / stanowisko nie powinny pracować dopóki nie zostaną wdrożone środki zaradcze.” Przewody Helupower Reflect (rysunek 3) są zaprojektowane tak, aby połączyć funkcję zasilania i sygnalizacji optycznej. Specjalna żółta taśma odblaskowa (o własnościach zgodnych z DIN 67520 – analogicznych jak wymagane dla znaków drogowych), którą owinięty jest przewód, odbija światło w kierunku jego źródła, niezależnie od kąta padania.
• minimalny promień gięcia: elastycznie 10 x średnica przewodu, stacjonarnie 5 x średnica przewodu, • dobra widoczność w warunkach ograniczonej ilości światła, • wysoka wytrzymałość na ścieranie, • odporność na promieniowanie UV, • materiały użyte do produkcji nie zawierają silikonu i kadmu, ani substancji utrudniających nanoszenie trwałych nadruków powłoki zewnętrznej.
1 Wiele osób wykonując ocenę ryzyka dla tego przypadku popełnia błąd, podświadomie przyjmując jako potencjalną ciężkość szkody ryzyko upadku, czyli biorąc pod uwagę potencjalną ciężkość szkody razem z prawdopodobieństwem zdarzenia oraz możliwością jego uniknięcia, a także względnie niską ekspozycję.