fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

Przewody miedziane gołe i ocynowane jako płaskie, elastyczne połączenia uziemiające

09.07.2021
Print Friendly, PDF & Email

Jako wiodący producent przewodów miedzianych gołych i ocynowanych posiadamy jeden z największych asortymentów połączeń giętkich wykonanych z plecionek miedzianych lub miedzianych cynowanych. Połączenia te stosowane są do kompensacji drgań w układach wysokoprądowych, gdzie z powodzeniem niwelują drgania układu związane z natężeniem amperowym.

Taśmy plecione uziemiające wykorzystywane są do połączeń wysokoprądowych szaf sterowniczych oraz aplikacji EMC (Electro Magnetic Compatibility) w redukcji zakłóceń.

Urządzenia elektroniczne pracujące w układach nie mogą powodować zakłóceń innych urządzeń i powinny być zdolne do poprawnej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym, co oznacza, że powinny spełniać warunki kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Istotnym czynnikiem wpływającym na te zjawiska jest sposób wykonania połączeń uziemień i mas. Rozwiązaniem tego typu wyzwania są oferowane przez firmę Eltron-Kabel taśmy plecione uziemiające, wykonane w całości z miedzi ocynowanej, pracujące w zakresie temperatur od –20°C do +125°C. Grubość pojedynczego drutu w pasemku wynosi 0,2 mm a styki są tłoczone bezszwowo. Standardowo cynujemy nasze taśmy plecione na grubość 15 mikronów, dzięki temu połączenia te mają o 15% wyższą sprawność prądową.

Połączenia wysokoprądowe produkcji Eltron-Kabel są niezwykle elastyczne dzięki zastosowaniu w konstrukcji miedzianych taśm plecionych z drutów o średnicy 0,07 – 0,20 mm. Dzięki wykorzystaniu drutów o tak niewielkich wymiarach oraz specjalnej konstrukcji przewodnika, składającego się z kilku warstw plecionek, otrzymujemy połączenia o bardzo dużej powierzchni. Tak więc jedną z głównych cech złączy wysokoprądowych Eltron-Kabel, obok elastyczności, jest wysoka obciążalność prądowa komponentów.

Produkty te z powodzeniem stosowane są jako połączenia w rozdzielniach, między transformatorami, generatorami, prostownikami czy urządzeniami przełączającymi w sieciach energetycznych, gdzie skutecznie kompensują ekspansje wywołane wzrostem temperatury czy wibracje. Możliwości wykorzystania połączeń z taśm plecionych są wręcz nieograniczone a połączenia kablami nie są tak skuteczne. Tylko krótkie i płaskie przewodniki dają pożądany efekt. Impedancja plecionki jest 10 (nawet do 20) razy mniejsza niż okrągłego kabla.

Bartosz Rutkowski
ELTRON-KABEL Sp. z o.o.

www.Eltron-Kabel.pl

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: