fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

Jak powstają kable… cz. 7

30.06.2022
Print Friendly, PDF & Email

Krok 7: Oznakowanie przewodów

Przy produkcji kabli i przewodów liczy się każdy najmniejszy szczegół. W siódmej i ostatniej części naszej serii poznasz proces oznakowania przewodów.

Rysunek 1: W druku atramentowym elektrycznie naładowane cząsteczki atramentu są natryskiwane na powierzchnię przewodu w procesie bezstykowym.

Po nałożeniu powłoki, na przewodzie brakuje tylko jednej małej rzeczy, zanim będzie on gotowy do wysyłki do klienta: odpowiedniego oznakowania. Oznakowanie przewodów dostarcza między innymi informacje o producencie, typie przewodu i jego przeznaczeniu. Ogólnie rzecz biorąc, odgrywa ważną rolę w przydzielaniu produktów i identyfikowalności. Z tego powodu różne normy i przepisy krajowe i międzynarodowe wymagają kompleksowego oznakowania – na przykład w Europie są to rozporządzenie w sprawie wyrobów budowlanych (BauPVO) i DIN EN 60445 (VDE 0197):2018-02.

Ta ostatnia norma postawiła również jasno określone wymagania dotyczące jednoznacznej czytelności i trwałości oznakowań. Tutaj technologia druku odgrywa kluczową rolę: różne materiały stosowane na powłoki, od PVC po poliuretan, wymagają odpowiednich farb do drukowania, które zwiększają przyczepność farby do przewodu. Ponadto HELUKABEL wykorzystuje dwa różne procesy drukowania, aby osiągnąć optymalny wynik dla każdego produktu i każdego zastosowania:

– W przypadku druku atramentowego elektrycznie naładowane cząsteczki atramentu są natryskiwane bezpośrednio na powierzchnię przewodu w procesie bezstykowym. Jego zaletą jest to, że drukowane teksty można zmieniać podczas produkcji. Jednak ta metoda drukowania może być wykonywana tylko przy niskich prędkościach.

Druk rotograwiurowy działa poprzez użycie krążka drukarskiego z wygrawerowanym tekstem, który ma zostać wydrukowany. Ciekły tusz jest nakładany na krążek i osadza się w grawerze, nadmiar usuwa się skrobakiem. Dysk jest następnie dociskany do przewodu, przenosząc tekst na jego powierzchnię. Ten proces można wykonać z dużą prędkością, dochodzącą do 1000 metrów na minutę, ale za każdym razem, gdy zmieniany jest tekst, należy zaopatrzyć się w nowy krążek drukarski.

Pod koniec procesu znakowania wszystkie informacje potrzebne użytkownikowi końcowemu kabla lub przewodu są drukowane na powłoce: od numeru zamówienia i numeru artykułu, przez logo i kody QR, po normy i jednostki certyfikujące, takie jak VDE lub UL. Oczywiście drukowane teksty można również łatwo dostosować.

Rysunek 2: Druk rotograwiurowy działa przy użyciu krążka drukarskiego z wygrawerowanym tekstem, który ma zostać wydrukowany.:

Zapytaj eksperta

Panie Bosch, co oznaczają kody numeryczne i literowe znajdujące się na większości przewodów?

Są to znormalizowane oznaczenia przewodów, które dostarczają użytkownikowi wielu informacji. Obejmuje to na przykład napięcie nominalne, izolację, rodzaj przewodu, liczbę żył i przekrój żyły. Standaryzacja umożliwia bez wątpienia określenie wszystkich ważnych właściwości przewodu, niezależnie od producenta.

Czy możesz podać nam przykład, jak to działa?

Weźmy przewód o kodzie H 05 RN – F 3 G 1,5. Ten kod jest podzielony w następujący sposób: H oznacza, że ​​jest to kabel zharmonizowany. 05 opisuje napięcie znamionowe 300/500 V, dla którego przewód jest dopuszczony. R oznacza izolację żyły wykonaną z kauczuku etylenowo-propylenowego, N oznacza powłokę wykonaną z kauczuku polichloroprenowego – lub równoważnego materiału w każdym przypadku. Przewody wielodrutowe i elastyczne są oznaczone literą F, 3 to liczba żył. Litera G oznacza, że ​​przewód ma zielono-żółtą żyłę ochronną, a co nie mniej ważne, że przekrój żyły wynosi 1,5 milimetra kwadratowego.

O Ekspercie

Norbert Bosch pracuje w dziale technologii druku w firmie HELUKABEL od 2011 roku.

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: