fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

ENERGIA WPROST ZE SŁOŃCA W HELUKABEL POLSKA

17.07.2020
Print Friendly, PDF & Email

W siedzibie głównej firmy HELUKABEL Polska Sp. z o.o. w Krze Duże właśnie została uruchomiona instalacja fotowoltaiczna (rysunek 1.).

Rysunek 1. Widok „z lotu drona” instalacji PV w Krze Duże.

Do instalacji wykorzystano dach obiektu, co miało wpływ na moc modułów PV. Moc instalacji wynosi 49,59 kW. Jest ona oczywiście w systemie on-grid, czyli została połączona z systemem „sztywnej” sieci energetycznej z możliwością oddawania do niej nadwyżek mocy. Ponieważ nie przekroczono wartości mocy znamionowej 50 kW, nie było utrudnień z połączeniem z siecią energetyczną (obecnie zakłada się, że instalacje do tej wielkości mogą być bez problemu włączane do systemu energetycznego praktycznie w każdym jego miejscu). Warto zwrócić uwagę, jak niewielki obszar dachu firmy został obecnie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej. W zależności od rozwoju sytuacji, jesteśmy przygotowani na znacznie więcej.
Instalacja oczywiście wykorzystuje bezhalogenowe przewody SOLARFLEX® –X H1Z2Z2-K (tu: 4 mm2 ) oraz złącza PV-JB HELUKABEL®.Rysunek 2. Przewody SOLARFLEX® –X H1Z2Z2-K – odporne na warunki środowiska i napięcie zgodnie z najnowszymi normami.

 Rysunek 3. Podstawowe złącza PV systemu MC4 – obudowy odporne na UV ze zmodyfikowanego tworzywa PPE, złącza zaciskane z mosiądzu.

 

Przedstawiona instalacja pracuje w układzie połączeń paneli fotowoltaicznych. Zebrane napięcie stałe z paneli fotowoltaicznych kierowane jest do rozdzielni prądu stałego, następnie poprzez inwerter (falownik) energia elektryczna napięcia zmiennego kierowana jest do licznika energii elektrycznej oraz do przyłącza rozdzielni i systemu zabezpieczeń przepięciowych oraz nadprądowych.

Na rysunku 4. pokazano wybrany fragment schematu naszej instalacji. Ponieważ dachy naszych budynków nie są przesłaniane w ciągu dnia przez inne konstrukcje (jak kominy, maszty telefonii komórkowej itd.) oraz są relatywnie płaskie – nie ma potrzeby stosowania optymizerów kompensujących nierównomierne nasłonecznienie instalacji.

POWIĘKSZ SCHEMAT

Rysunek 4. Instalacja PV w HELUKABEL Polska na schemacie i w rzeczywistości.

 

Dzięki współpracy z firmą SOON ENERGY Poland Sp. z o.o. powstała instalacja wzorcowa, która pozwoli nam na nie tylko na prezentację jakości użytych komponentów i technologii, lecz również aktywne włączenie się w ochronę zasobów środowiska naturalnego Polski i Europy.
Zachęceni skutecznym uruchomieniem i efektami działania naszej instalacji przystąpiliśmy do kolejnego wdrożenia, podobnej instalacji w Jaworznie w siedzibie firmy ELTRON-KABEL należącej do grupy kapitałowej Helukabel (rysunek 5.).

Rysunek 5. Widok paneli fotowoltaicznych na dachu budynków firmy ELTRON-KABEL Sp. z o.o. w Jaworznie.

Optymalizacja kosztów energii elektrycznej jest w naszej firmie kolejnym, świadomym krokiem w kierunku obniżenia kosztów działalności operacyjnej, a zatem zwiększenia atrakcyjności rynkowej naszej oferty – do czego zachęcamy też inne firmy. Warto pamiętać, że każda instalacja PV to zysk podwójny – ekonomiczny i ekologiczny.

Autor artykułu
mgr inż. Marek Trajdos
(Konsultant ds. technicznych
HELUKABEL Polska)

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: