fbpx

BLOG HELUKABEL POLSKA

Wiarygodne źródło informacji o kablach i branży elektrycznej

Dlaczego przewody płaskie sprawdzają się w instalacjach dźwigowych i suwnicach?

19.09.2017
Print Friendly, PDF & Email

Rozwój techniki lotniczej i kosmonautyki w końcu lat 50. ubiegłego wieku spowodował wzrost wymagań związanych z zastosowaniem odpowiednich komponentów. Inżynierowie szukali rozwiązań, które wpłynęłyby na wydajność i niezawodność produktów oraz proces ich wytwarzania.

Właśnie wtedy okazało się, że zastosowanie na większą skalę przewodów płaskich może przynieść wymierne korzyści. Doskonale sprawdzają się one jako przewody zasilające, a także do przesyłu danych. Obecnie przewody płaskie z dużym powodzeniem stosowane są na rynku urządzeń dźwigowych, między innymi suwnic. Przewody płaskie zaprojektowane z użyciem PVC i neoprenu stosowane są jako przewody ciągnące w instalacjach dźwigowych i instalacjach obsługi regałów.

Zalety przewodów płaskich

Elastyczność – biorąc pod uwagę zastosowania, które wiążą się z ruchem, np. dźwigi, wszelkiego rodzaju urządzenia dźwigowo-transportowe, inaczej nazywane przeładunkowymi, kluczowym parametrem doboru kabla pracującego w takich warunkach jest elastyczność. Ponieważ żyły w kablu płaskim ułożone są równolegle w jednej płaszczyźnie, promień gięcia takiego przewodu stanowi znikomą część przewodów okrągłych. Przewód płaski może wytrzymać do 15 mln cykli zginania. Przewody płaskie mogą okazać się lepszym rozwiązaniem, w przypadku gdy zainstalowany przewód ma charakteryzować się małym promieniem gięcia oraz dużą liczbą cykli. zz Przestrzeń – ze względu na swoją konstrukcję kabel płaski zajmuje w przybliżeniu około połowę przestrzeni (ze względu na możliwość pakietowania tego typu przewodów) zajmowanej przez porównywalny przewód okrągły. zzMasa – kompozytowa konstrukcja przewodu płaskiego nie tylko nie zawiera zbędnej izolacji, wypełnień i taśm, ale również jest na tyle wytrzymała mechanicznie, że nie ma potrzeby wbudowywania w przewód grubych żył. Pozwala to zredukować przekrój żył miedzianych do wielkości niezbędnej do przenoszenia obciążenia prądowego lub spełnienia wymogów związanych ze spadkiem napięcia.

Większa obciążalność prądowa – przewody płaskie ze względu na swoją konstrukcję (większy stosunek powierzchni do objętości) lepiej odprowadzają ciepło.

Parametry elektryczne – zakłócenia elektromagnetyczne pochodzą ze źródeł wewnętrznych oraz zewnętrznych. Stosowanych jest wiele różnych zabezpieczeń wewnętrznych, chroniących przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Rodzaj zabezpieczeń zależy w dużej mierze od konstrukcji przewodu. Poprowadzenie w przewodzie płaskim indywidualnie ekranowanych par przewodów zapewni ochronę przed przesłuchem i sprzężeniem pomiędzy parami (przesłuch jest to niekontrolowane sprzężenie sygnałów pomiędzy dwoma obwodami).

Redukcja efektu przesunięcia – dzięki identycznym długościom fizycznym oraz parametrom elektrycznym żył i stałym, niezmiennym właściwościom dielektrycznym opóźnienia pomiędzy sygnałami przesyłanymi przez dany przewód płaski są minimalne.

Organizacja – przewody płaskie pozwalają na redukcję liczby oddzielnych kabli, jakie należy doprowadzić do odbiornika. Ułatwia to proces projektowania, montażu i późniejszej konserwacji przewodu. W pojedynczym przewodzie płaskim mogą znajdować się różnego rodzaju żyły, np. parowane skrętki sygnałowe, przewody koncentryczne, przewody ekranowane i nieekranowane.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze przewodów płaskich?

Giętkość przewodu – większą giętkość uzyskamy, wybierając przewody z żyłami w postaci linki składającej się z drutów o jak najmniejszej średnicy. Na elastyczność przewodu ma także wpływ materiał płaszcza.

Integralność żył – wytłaczanie płaszcza razem z przewodem zapewnia lepsze zespolenie dzięki hermetyzacji przewodu. Zaletą pełnej hermetyzacji podczas wytłaczania jest eliminacja ruchu żył. Odstępy i wyrównanie zostają zachowane, co zapewnia przewidywalne parametry elektryczne/ jakość sygnału. Okres eksploatacji zostaje wydłużony dzięki zmniejszeniu lub eliminacji skręcania, zakleszczania, ścierania lub tarcia żył

Ekstremalne temperatury – należy upewnić się, że materiały użyte do budowy przewodu nie tylko są zdolne do pracy w szerokim zakresie temperatur, ale i pozostaną giętkie w niskich temperaturach. Niektóre materiały, z których wykonany jest płaszcz przewodu znoszą temperatury od –65°C do +260°C oraz pozostają giętkie w temperaturach do –100°C.

Co proponuje HELUKABEL®?

Jednym z podstawowych przewodów stosowanych w aplikacjach transportowo – dźwigowych jest przewód PVC-PŁASKI (H05VVH6-F). Przewody te produkowane są w dwóch napięciach pracy w zależności od przekroju żyły roboczej. Zewnętrzna powłoka tych przewodów jest wykonana ze specjalnego olejoodpornego PVC w kolorze czarnym. W przypadku pracy suwnicy na otwartym terenie należy użyć przewodów płaskich w izolacji ze specjalnej gumy neoprenowej, które posiadają oznaczenie NEO-PŁASKI (NGFLGÖU). Izolacja ta odporna jest na działanie warunków atmosferycznych. Oba wyżej wymienione typy przewodów poddawane są testom na działanie płomieni zgodnie z normą IEC 60332-1.

Przewód HELUKABEL
PVC-PŁASKI (H05VVH6-F)

Przewód HELUKABEL
NEO-PŁASKI

 

W napędach jazdy i przemieszczania ładunków coraz częściej znajdują zastosowanie napędy falownikowe, za pomocą których możemy w sposób płynny regulować prędkość ruchów roboczych suwnicy. W zależności od wymagań użytkownika istnieje możliwość wyposażenia suwnicy w enkodery, zapewniające przesył informacji z toru jazdy suwnicy do falownika. Układy takie mogą realizować funkcję pozycjonowania ładunku.

Do takich zastosowań należy używać specjalnych ekranowanych przewodów płaskich, jak: FLi-2YS(ST)(C)TH czy NEO-PŁASKI-C.

 

Przewód HELUKABEL
NEO-PŁASKI-C

Przewód HELUKABEL
FLi-2YS(ST)(C)TH

 

Często w aplikacjach dźwigowo-transportowych pracujących na otwartej przestrzeni, np. w portach, stosowane są okrągłe przewody NSHTÖU, KU-REEL czy TROMMPUR, które wraz z osprzętem kablowym stanowią uzupełnienie oferty przewodów płaskich.

Przewód HELUKABEL
KU-REEL

Nawijane są na specjalne bębny kablowe, które mogą pracować w pionie lub poziomie w zależności od konstrukcji suwnicy lub żurawia. Posiadają one w oponie wewnętrznej oplot tekstylny jako element wzmacniający i zabezpieczający przed skręcaniem się kabla wokół własnej osi. Dzięki neoprenowej lub PUR powłoce zewnętrznej przewody te odporne są na działanie ozonu, promieniowania UV, olejów, tłuszczy, rozpuszczalników oraz chemikaliów.

W celu zapewnienia właściwego funkcjonowania instalacji niezwykle istotny jest prawidłowy dobór przewodów i fachowy montaż. Prosimy zatem w przypadku jakichkolwiek pytań czy problemów o kontakt z naszymi Doradcami Techniczno-Handlowymi. Wszelkie dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce Kontakt

« Wróć do listy artykułów

Zobacz również: